Dinehiran Pharmaceutical Company

قرص گیاهی گاسترودین ، ورم معده ، سوزش معده ، شیرین بیان ، گوارشی

قرص گیاهی گاسترودین، سفیر صلح در معده

گاستریت التهاب دیواره معده است. ضعف در مخاط پوششی که از دیواره معده تان محافظت می کند، به آنزیم های گوارشی اجازه می دهد تا پوشش معده تان را تخریب کرده و آن را ملتهب سازند ومعمولا به دو حالت، ورم معده حاد و مزمن بروز می‌کند. گاهی اوقات ممکن است ورم معده در صورت طولانی شدن، منجر به زخم معده ، معده درد ودر نهایت افزایش خطر ابتلا به سرطان معده شود.

براساس آخرین مطالعات انجام شده، یکی از علت های ابتلا به این بیماری عفونت ایجاد شده توسط هلیکوباکتر پیلوری     (H.Pylori)  می باشد. بدین معنی که در بیش از 90 درصد زخمهای دئودنال (اثنی عشر) و در حدود 80 درصد زخم های معده، عفونت با هلیکوباکترپایلوری وجود دارد.

پزشکان معتقدند آسیب پذیری به باکتری می تواند ارثی بوده یا می تواند تحت تاثیر انتخاب شیوه زندگی، مثلا میزان مصرف سیگار و استرس، مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی مثل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن، رژیم غذایی نامناسب و غذاهای آلرژی زا، اختلالات دستگاه ایمنی بدن، خستگی یا کار زیاد قرار بگیرد.

گاستریت یا ورم معده یک التهاب یا سایش در پوشش داخلی معده می باشد. در حالی که زخم گوارشی شکل شدیدتری است و به صورت یک شکاف یا حفره در پوشش داخلی معده، دئودنوم یا اثنی عشر(بخش ابتدایی روده کوچک) بروز می کند. زخم های اثنی عشرعموماً رایج تر از زخم های معده می باشد.

شايعترين علائم اين بيماري درد شكمي‌ و دل‌ پيچه،‌ سياه‌ شدن‌ مدفوع در اثر خونريزي‌ گوارشي‌، احساس سوزش در بالاي شكم و گاهي‌ استفراغ،‌ بي‌اشتهايي،‌ تب‌، ضعف‌، تورم‌ شكم،‌ درد تند، مبهم‌ و يا آزاردهنده‌ در قفسه‌ سينه،‌ احساس‌ اسيد معده در دهان و ندرتاً اسهال‌ است. گاستريت همچنين با نفخ‌ نیز همراه است. ‌

گاستریت معمولا با تغییر رژیم غذایى و دارویى قابل بهبود است.

جلوگیرى از مصرف برخى غذاها، نوشیدنى‌ها و داروهاى خاص در این خصوص توصیه مى‌شود. درمان این بیمارى معمولا شامل مصرف دارو براى کاهش تولید اسید معده است. چنانچه عامل گاستریت بیمار، عفونى باشد پزشک آنتى بیوتیک‌هاى خاصى را براى از بین بردن میکروب هلیکوباکتر تجویز می کند.

در این بین گیاهان دارویی همانند طب جدید، نقش تاثیر گذاری در مبارزه با علائم این بیماری دارند و به رفع اختلالات ناشی از آن‌ کمک می کنند. گیاهانی مانند ریشه شیرین بیان، گل همیشه بهار یا کالاندولا و ختمی از دیرباز در کنترل و درمان این بیماری بسیار موثر بوده اند و ممکن است که به تنهایی یا همراه داروهای شیمیایی تجویز شده، استفاده شوند.

قرص گیاهی گاسترودین دینه با بهره گیری از این سه گیاه دارویی جهت کنترل و درمان التهاب و درد ناشی از زخم های معده و اثنی عشراستفاده می شود.از شناخته شده ترین خواص ریشه و ریزوم (ساقه زیر زمینی) شیرین بیان، استفاده از آن در درمان زخم معده است.

به طور کلی این گیاه با دارا بودن ترکیبات مفیدی مانند گلیسیریزین که ماده شیرین آن است ، فلاونوئیدها و ایزوفلاونوئیدهای زیاد، در درمان زخم‌های گوارشی، به‌ویژه زخم معده، اثنی عشر و نیز التهاب معده (گاستریت) موثر است.

همچنین مطالعات نشان داده است شیرین بیان دارای خواص ضدهلیکوباکترپیلوری است که این یافته نیز موید مفید بودن این گیاه برای کمک به درمان ناراحتی‌های گوارشی و رفع اسپاسم‌های دستگاه گوارش است. مهمترین خاصیت شیرین بیان که جدیدا در اروپا و آمریکا از آن استفاده می شود، کمک به درمان سرطان معده با استفاده ازاین گیاه ارزشمند است.

البته مصرف بیش از اندازه و طولانی مدت گلیسیریزین شیرین بیان، موجب احتباس آب و نمک در بدن و افزایش فشار خون می شود. لذا در قرص گیاهی گاسترودین از عصاره ای با حداقل گلیسیریزین استفاده شده است  تا ضمن حفظ اثرات ضد التهابی، حداقل میزان عوارض جانبی در بالا بردن فشار خون را داشته باشد.

مکانیسم تاثیر شیرین بیان برای معده، به این صورت است که شیرین بیان به واسطه ترکیبات ذکر شده، سطح اسید معده را پایین می‌آورد، سوزش معده و سوء هاضمه را کم می‌کند و در نهایت به عنوان یک ضد یبوست ملایم عمل می‌کند و می‌توان از آن، برای رفع اسپاسم، التهاب و ناراحتی در لوله گوارش استفاده کرد.

همچنین این گیاه با افزایش شیره صفرا و کاهش سطح کلسترول تاثیر مثبتی روی کبد هم دارد. ریشه شیرین بیان در مطالعات انجام شده به مثابه داروی شیمیایی بیسموت عمل می کند و می تواند بعنوان یک جایگزین در اعمال اثر ضد اسیدی معده در نظر گرفته شود. بنظر می رسد که فلاونوئید های موجود در شیرین بیان عامل تاثیر ضد درد و ضد زخم این گیاه باشند.

علاوه بر فلاونوئیدها، شیرین بیان حاوی استروئیدهایی از جمله بتا- سیتوسترول است که می تواند خطر ابتلا به زخم های گوارشی را کاهش دهد و با تاثیر بر ترکیب شیمیایی موکوس معده، سد موکوسی را نسبت به تاثیر اسید معده تقویت کند.

گل کالاندولا یا همیشه بهار با دارا بودن میزان قابل توجهی از فلاونوئیدها، دارای خاصیت ضد التهاب و ترمیم کننده ی زخم یا آسیب دیواره معده است که با شیرین بیان تاثیرهم افزایی ایجاد می کند. ریشه ختمی نیز به واسطه وجود موسیلاژ، همانند یک پانسمان، اثر محافظتی بر روی پوشش آسیب دیده دستگاه گوارش داشته و در کاهش التهاب و زخم دخیل است.

قرص گیاهی گاسترودین دینه با بازگرداندن آرامش به معده می تواند به تنهایی یا همراه با داروهای شیمیایی تجویز شده، در بیماران مبتلا به التهاب و ورم معده استفاده گردد. محققان توصیه مى‌کنند که پیش از متوقف کردن مصرف هرنوع دارو اعم از گیاهی یا شیمیایی یا شروع هر نوع درمانى حتما باید با پزشک مشورت نمود.

Leave a Reply

Your email address will not be published.